RB068MM-40TFTR
ROHM
ROHM RB068MM-40TFTR
image shown is a representation only
RB068MM-40TFTR
Description: Schottky Barrier Diode 40V 2A SOD123 Supplier: ROHM Matchcode: RB068MM-40TFTR MPP Rutronik No.: DSKY6819 Unit Pack: 3000 MOQ: 33000 package: SOD-123FL Packaging: REEL
V(RRM)
40 V
I(F)per diode
2 A
V(F)
0.725 V
T(j) max
175 °C
I(FSM)
40 A