25SH-C-08-TS-E1955-M
ADAM TECH
25SH-C-08-TS-E1955-M
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
08
Contact pitch
2.50 mm
Number of rows
01
Contact style
MALE
Termin.style
THT
Contact plating
TIN
Orientation
STRAIGHT
Current rating
3.00 A
Voltage rating
250 V
Series
25SH
Oper.temp.min.
-25 °C
Oper.temp.max.
85 °C