RB168L-60TFTE25
ROHM
ROHM RB168L-60TFTE25
image shown is a representation only
RB168L-60TFTE25
Description: SCHOTTKY-DIODE 1A 60V DO-214AC (SMA) Supplier: ROHM Matchcode: RB168L-60TFTE25 MPP Rutronik No.: DSKY6871 Unit Pack: 1500 MOQ: 13500 package: DO-214AC Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(RRM)
60 V
Configuration
SINGLE
I(F)per diode
1 A
V(F)
0.68 V
Mounting
SMT
Technology
Schottky
T(j) max
175 °C
I(FSM)
50 A