RB068L-60DDTE25
ROHM
ROHM RB068L-60DDTE25
image shown is a representation only
RB068L-60DDTE25
Description: Schottky Barrier Diode 60V 2A DO-214AC Supplier: ROHM Matchcode: RB068L-60DDTE25 MPP Rutronik No.: DSKY6814 Unit Pack: 1500 MOQ: 12000 package: DO-214AC Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(RRM)
60 V
Configuration
SINGLE
I(F)per diode
2 A
V(F)
0.68 V
Mounting
SMD
Technology
SCHOTTKY
T(j) max
175 °C
I(FSM)
90 A