HFE82V-60B/750-12-HL5
HONGFA
HONGFA 45887720191
image shown is a representation only
HFE82V-60B/750-12-HL5
Description: POWER 60A 12DC 1NO Supplier: Hongfa Europe GmbH Matchcode: HFE82V60B75012HL5 Rutronik No.: REL10513 Unit Pack: 90 MOQ: 90 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Coil voltage
12 V
Coil type
DIRECT
Coil resistance
0 Ohm
P(N) coil
5200 mW
Switch current
60 A
Switch volt[AC]
0 V[AC]
Switch volt[DC]
750 V[DC]
Contact materia
Switch freq.
0 MHz
Length
64 mm
Width
52 mm
Height
54.4 mm
Technology
SCREW
Isol. voltage
0 kV
Protection clas
Diameter
0 mm