HFE62/12-1HDT
HONGFA
HONGFA 45887560187
image shown is a representation only
HFE62/12-1HDT
Description: POWER THT 12DC 1NO/1NC 8A Supplier: Hongfa Europe GmbH Matchcode: HFE62121HDT Rutronik No.: REL9601 Unit Pack: 1 MOQ: 1 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Coil resistance
32.1 Ohm
P(N) coil
280 mW
No. of coils
Switch current
8 A
Switch volt[AC]
250 V[AC]
Switch volt[DC]
250 V[DC]
Contact materia
AGSNO
Switch freq.
0 MHz
Length
20 mm
Width
15 mm
Height
10.2 mm
Technology
THT
Isol. voltage
0 kV
Protection clas
FLUX
Diameter
0 mm