HFE62/12-1HDSTG-L2
HONGFA
HONGFA 45887560063
image shown is a representation only
HFE62/12-1HDSTG-L2
Description: POWER Latching 12DC 1FormA+1B 10A Supplier: Hongfa Europe GmbH Matchcode: HFE62121HDSTGL2 Rutronik No.: REL10817 Unit Pack: 1000 MOQ: 1000 Packaging: BOX
Find Alternatives
Coil voltage
12 V
Coil type
Latching
Coil resistance
514 Ohm
P(N) coil
280 mW
No. of coils
2
Switch current
10 A
Switch volt[AC]
380 V[AC]
Switch volt[DC]
240 V[DC]
Contact materia
AGSNO
Switch freq.
0 MHz
Length
20 mm
Width
15 mm
Height
10.2 mm
Technology
THT
Isol. voltage
0 kV
Protection clas
IP67
Diameter
0 mm