HF118FK/12-H5T
HONGFA
HONGFA 45286630007
image shown is a representation only
HF118FK/12-H5T
Description: POWER THT 12DC 1NO 8A Supplier: Hongfa Europe GmbH Matchcode: HF118FK12H5T Rutronik No.: REL9639 Unit Pack: 20 MOQ: 20 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Coil voltage
12 V
Coil resistance
620 Ohm
P(N) coil
220 mW
Switch current
8 A
Switch volt[AC]
440 V[AC]
Switch volt[DC]
125 V[DC]
Contact materia
AGSNO2
Switch freq.
0 MHz
Length
28.5 mm
Width
10.1 mm
Height
12.5 mm
Isol. voltage
0 kV
Protection clas
Diameter
0 mm