HF118F/012-1ZS1G(136)(237)
HONGFA
HONGFA 45285211530
image shown is a representation only
HF118F/012-1ZS1G(136)(237)
Description: Power Relay THT 10A 12DC 1CO Supplier: Hongfa Europe GmbH Matchcode: HF118F0121ZS1G(136)(237) Rutronik No.: REL10102 Unit Pack: 1000 MOQ: 1000 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Coil voltage
12 V
Coil resistance
620 Ohm
P(N) coil
200 mW
Switch current
8 A
Switch volt[AC]
440 V[AC]
Switch volt[DC]
125 V[DC]
Contact materia
AGSNO2
Switch freq.
0 MHz
Length
28.5 mm
Width
10.1 mm
Height
12.5 mm
Isol. voltage
0 kV