HF118F/012-1Z1T(136)
HONGFA
HONGFA 45285210757
image shown is a representation only
HF118F/012-1Z1T(136)
Description: Power Relay THT 1CO 8A 12DC Supplier: Hongfa Europe GmbH Matchcode: HF118F0121Z1T(136) Rutronik No.: REL8739 Unit Pack: 1000 MOQ: 1000 package: 1 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Coil voltage
12 V
Coil resistance
620 Ohm
P(N) coil
200 mW
Package
Switch current
8 A
Switch volt[AC]
440 V[AC]
Switch volt[DC]
125 V[DC]
Contact materia
AGSNO2
Switch freq.
0 MHz
Length
28.5 mm
Width
10.1 mm
Height
12.5 mm
Technology
THT
Isol. voltage
0 kV