HF118F/012-1HS1T(136)
HONGFA
HONGFA 45285210945
image shown is a representation only
HF118F/012-1HS1T(136)
Description: Power Relay THT 1NO 10A 12V Supplier: Hongfa Europe GmbH Matchcode: HF118F0121HS1T(136) Rutronik No.: REL8691 Unit Pack: 1000 MOQ: 1000 package: 20 Packaging: BOX
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
1
Chg.over
00
Normaly closed
0
Coil resistance
620 Ohm
P(N) coil
290 mW
Package
20
No. of coils
1
Switch current
10 A
Switch volt[AC]
440 V[AC]
Switch volt[DC]
125 V[DC]
Contact materia
AGSNO
Switch freq.
0 MHz
Length
28.5 mm
Width
10.1 mm
Height
12.5 mm