MTB03008
SAURO
SAURO MTB03008
image shown is a representation only
MTB03008
Description: 03P Terminal_Block 3.50mm Supplier: SAURO Matchcode: MTB03008 Rutronik No.: COTERM7384 Unit Pack: 500 MOQ: 500 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
03
Contact pitch
3.50 mm
Number of rows
01
Contact style
FEMALE
Termin.style
THR
Contact plating
TIN
Orientation
STRAIGHT
Current rating
17.5 A
Voltage rating
300 V
Series
MTB
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
110 °C