CIF03001
SAURO
SAURO CIF03001
image shown is a representation only
CIF03001
Description: 03P Pluggable_Plug 5.00mm Supplier: SAURO Matchcode: CIF03001 Rutronik No.: COTERM5759 Unit Pack: 400 MOQ: 400 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
03
Contact pitch
5.00 mm
Number of rows
01
Contact style
FEMALE
Termin.style
_OTHER
Contact plating
TIN
Orientation
RIGHTANGLE
Current rating
16.0 A
Voltage rating
300 V
Series
CIF
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
120 °C