RB168L-40TFTE25
ROHM
ROHM RB168L-40TFTE25
image shown is a representation only
RB168L-40TFTE25
Description: SCHOTTKY-DIODE 1A 40V DO-214AC (SMA) Supplier: ROHM Matchcode: RB168L-40TFTE25 MPP Rutronik No.: DSKY6865 Unit Pack: 1500 MOQ: 16500 package: DO-214AC Packaging: REEL
V(RRM)
40 V
I(F)per diode
1 A
V(F)
0.65 V
T(j) max
175 °C
I(FSM)
50 A