RB160L-40TE25
ROHM
ROHM RB160L-40TE25
image shown is a representation only
RB160L-40TE25
Description: SCHOTTKY-DIODE 1A 40V SMA Supplier: ROHM Matchcode: RB160L-40 Rutronik No.: DSKYS4911 Unit Pack: 1500 MOQ: 1500 package: SMA Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(RRM)
40 V
Configuration
SINGLE
I(F)per diode
1 A
V(F)
0.55 V
Mounting
SMT
Technology
Schottky
T(j) max
125 °C
I(FSM)
70 A