RB095BM-60FHTL
ROHM
ROHM RB095BM-60FHTL
image shown is a representation only
RB095BM-60FHTL
Description: SB-Diode 60V 6A 0.58V TO252 Supplier: ROHM Matchcode: RB095BM-60FH Rutronik No.: DSKY4679 Unit Pack: 2500 MOQ: 2500 package: DPAK Packaging: REEL
V(RRM)
60 V
Configuration
CommonCath
I(F)per diode
6 A
V(F)
0.58 V
Mounting
SMT
Technology
Schottky
T(j) max
150 °C
I(FSM)
50 A