RB088LAM-40TFTR
ROHM
ROHM RB088LAM-40TFTR
image shown is a representation only
RB088LAM-40TFTR
Description: Schottky Barrier Diode 40V 5A SOD128 Supplier: ROHM Matchcode: RB088LAM-40TFTR MPP Rutronik No.: DSKY6841 Unit Pack: 3000 MOQ: 21000 package: SOD-128 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(RRM)
40 V
Configuration
SINGLE
I(F)per diode
5 A
V(F)
0.71 V
Mounting
SMD
Technology
SCHOTTKY
T(j) max
150 °C
I(FSM)
90 A