G6DN1A12DC
OMRON
OMRON G6DN1A12DC
image shown is a representation only
G6DN1A12DC
Description: POWER RELAY 12V 5A 1NO THT Supplier: OMRON Matchcode: G6DN1A12DC Rutronik No.: REL8075 Unit Pack: 500 MOQ: 500 package: 500 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
1
Chg.over
0
Normaly closed
0
Coil resistance
1200 Ohm
P(N) coil
120 mW
Package
500
No. of coils
1
Switch current
5 A
Switch volt[AC]
270 V[AC]
Switch volt[DC]
125 V[DC]
Contact materia
AgNi
Switch freq.
0 MHz
Length
20.3 mm
Width
5.08 mm
Height
17.7 mm
Technology
THT
Isol. voltage
3 kV
Protection clas
IP67
Diameter
0 mm