MEV1S1205SC
MURATA PS
MURATA PS MEV1S1205SC
image shown is a representation only
MEV1S1205SC
Description: DC/DC Mod 12V to 05V 1W 3kV Supplier: MURATA PS Matchcode: MEV1S1205SC Rutronik No.: ICDCDC3054 Unit Pack: 25 MOQ: 25 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Power
1 W
Vin(min)
10.8 V(DC)
Vin(max)
13.2 V(DC)
V out
5 V(DC)
No.of outputs
SINGLE
Output current
200 mA
Isolated
YES
Isolation
3 kV(DC)
Reg./Unreg.
REG
Efficiency
84 %