HFE20-1/24-1HST-L2
HONGFA
HONGFA 45886000508
image shown is a representation only
HFE20-1/24-1HST-L2
Description: Power THT Latching 24DC 1NO 20A Supplier: Hongfa Europe GmbH Matchcode: HFE201241HSTL2 Rutronik No.: REL9269 Unit Pack: 900 MOQ: 900 Packaging: TUBE
Find Alternatives
Coil voltage
24 V
Coil type
LATCHING
Coil resistance
240 Ohm
P(N) coil
600 mW
Switch current
20 A
Switch volt[AC]
277 V[AC]
Switch volt[DC]
0 V[DC]
Contact materia
AGSNO2
Length
29 mm
Width
12.7 mm
Height
15.7 mm