HFE20-1/12-1ZST-L2
HONGFA
HONGFA 45886000537
image shown is a representation only
HFE20-1/12-1ZST-L2
Description: POWER THT 12DC 20 A 1CO Supplier: Hongfa Europe GmbH Matchcode: HFE201121ZSTL2 Rutronik No.: REL10662 Unit Pack: 800 MOQ: 800 Packaging: BOX
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
LATCHING
Normaly open
0
Chg.over
1
Normaly closed
0
Coil resistance
360 Ohm
P(N) coil
400 mW
No. of coils
1
Switch current
20 A
Switch volt[AC]
277 V[AC]
Switch volt[DC]
0 V[DC]
Contact materia
AGSNO
Switch freq.
0 MHz
Length
29 mm
Width
12.7 mm
Height
15.7 mm
Technology
THT
Isol. voltage
0 kV
Protection clas
FLUX
Diameter
0 mm