HF42F/024-2HST
HONGFA
HONGFA 45274090076
image shown is a representation only
HF42F/024-2HST
Description: POWER THT 5A 24DC 2NO Supplier: Hongfa Europe GmbH Matchcode: HF42F0242HST Rutronik No.: REL9430 Unit Pack: 1000 MOQ: 1000 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
24 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
2
Chg.over
0
Normaly closed
0
Coil resistance
270 Ohm
P(N) coil
530 mW
No. of coils
1
Switch current
5 A
Switch volt[AC]
250 V[AC]
Switch volt[DC]
30 V[DC]
Contact materia
AGSNO2
Length
24.4 mm
Width
12.8 mm
Height
24.8 mm