CIM160P1
SAURO
SAURO CIM160P1
image shown is a representation only
CIM160P1
Description: 16P Pluggable_Header 5.00mm Supplier: SAURO Matchcode: CIM160P1 Rutronik No.: CONN1465 Unit Pack: 75 MOQ: 300 Packaging: INDIVIDUAL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
16
Contact pitch
5.00 mm
Number of rows
01
Contact style
MALE
Termin.style
THT
Contact plating
TIN
Orientation
STRAIGHT
Current rating
16.0 A
Voltage rating
300 V
Series
CIM
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
120 °C