CCF03005
SAURO
SAURO CCF03005
image shown is a representation only
CCF03005
Description: 03P Pluggable_Plug 5.08mm Supplier: SAURO Matchcode: CCF03005 Rutronik No.: CONN4881 Unit Pack: 300 MOQ: 600 Packaging: BULK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
03
Contact pitch
5.08 mm
Number of rows
01
Contact style
FEMALE
Termin.style
_OTHER
Contact plating
TIN
Orientation
STRAIGHT
Current rating
12.0 A
Voltage rating
300 V
Series
CCF
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
130 °C