RB068L-30DDTE25
ROHM
ROHM RB068L-30DDTE25
image shown is a representation only
RB068L-30DDTE25
Description: Schottky Barrier Diode 30V 2A DO-214AC Supplier: ROHM Matchcode: RB068L-30DDTE25 MPP Rutronik No.: DSKY6811 Unit Pack: 1500 MOQ: 18000 package: DO-214AC Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(RRM)
30 V
Configuration
SINGLE
I(F)per diode
2 A
V(F)
0.70 V
Mounting
SMD
Technology
SCHOTTKY
T(j) max
175 °C
I(FSM)
60 A