EDZVFHT2R5.6B
ROHM
ROHM EDZVFHT2R5.6B
image shown is a representation only
EDZVFHT2R5.6B
Description: Z-DIODE 0,15W 5,6V 2% SOD523 Supplier: ROHM Matchcode: EDZVFHT2R5.6B Rutronik No.: DZ11696 Unit Pack: 8000 MOQ: 8000 package: SOD523 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
U(Z)
5.6 V
P(tot)
0.15 W
Tolerance
2 %
I(Z)
0.5 mA
Package
SOD523
Automotive
AEC-Q(101)
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
C
Supplier Lead time
16 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
PANJIT
PANJIT BZX584C5V6_R1_00001
BZX584C5V6_R1_00001
Semiconductors
  • Z-DIODE 0,20W 5,6V 5% SOD523
  • package: SOD523
  • Packaging: REEL
Topseller
VISHAY
VISHAY TZMC5V6-GS08
TZMC5V6-GS08
Semiconductors
  • Z-DIODE 0,5W 5,6V 5% MINIMELF
  • package: MiniMELF
  • Packaging: REEL
Topseller
PANJIT
PANJIT BZT52-B5V6_R1_00301
BZT52-B5V6_R1_00301
  • Z-DIODE 0,41W SOD - 123