BM2LD250FJ-CE2
ROHM
BM2LD250FJ-CE2
Description: 2xLSS 5.5V 1A 325mOhm at 5V SOP-J8 Supplier: ROHM Matchcode: BM2LD250FJ-CE2 Rutronik No.: ICIFP46782 Unit Pack: 2500 MOQ: 2500 package: SOP-J8 Packaging: REEL
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Automotive
AEC-Q(100)
Mounting
SMD
Package
SOP-J8
Channels
2
R(on,typ)/Ch
250 mOhm
V(op,min)
3.0 V
V(op,max)
5.5 V
Diagnostics
YES
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
V(in,min)
3.0 V
V(in,max)
5.5 V
V(op,abs,max)
5.5 V
t(off)
65 µs
T(j,min)
-40 °C
T(j,max)
150 °C