G7EB1A24DC
OMRON
OMRON G7EB1A24DC
image shown is a representation only
G7EB1A24DC
Description: POWER THT 1NO 100A 24DC Supplier: OMRON Matchcode: G7EB1A24DC Rutronik No.: REL9347 Unit Pack: 60 MOQ: 60 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
24 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
1
Chg.over
0
Normaly closed
0
Coil resistance
206 Ohm
P(N) coil
575 mW
No. of coils
1
Switch current
100 A
Switch volt[AC]
800 V[AC]
Switch volt[DC]
0 V[DC]
Contact materia
AG ALLOY
Length
50.5 mm
Width
36.7 mm
Height
40.5 mm