G6B2114PUS24DC
OMRON
OMRON G6B2114PUS24DC
image shown is a representation only
G6B2114PUS24DC
Description: POWER RELAY 24V 5A 1NO 1NC THT Supplier: OMRON Matchcode: G6B2114PUS24DC Rutronik No.: REL4553 Unit Pack: 100 MOQ: 100 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
24 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
1
Chg.over
0
Normaly closed
1
Coil resistance
0 Ohm
P(N) coil
300 mW
Switch current
5 A
Switch volt[AC]
125 V[AC]
Switch volt[DC]
400 V[DC]
Length
20 mm
Width
10 mm
Height
10 mm
Technology
THT
Isol. voltage
3 kV