G5NB1AE12DC
OMRON
OMRON G5NB1AE12DC
image shown is a representation only
G5NB1AE12DC
Description: POWER RELAY 12V 5A 1NO THT Supplier: OMRON Matchcode: G5NB1AE12DC Rutronik No.: REL6810 Unit Pack: 500 MOQ: 500 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
1
Chg.over
0
Normaly closed
0
Coil resistance
720 Ohm
P(N) coil
200 mW
No. of coils
1
Switch current
5 A
Switch volt[AC]
250 V[AC]
Switch volt[DC]
30 V[DC]
Contact materia
AGALLOY
Switch freq.
0 MHz
Length
20.5 mm
Width
7.2 mm
Height
15.3 mm
Technology
THT
Isol. voltage
10 kV
Protection clas
IP40
Diameter
0 mm