G2R1AE24DC
OMRON
OMRON G2R1AE24DC
image shown is a representation only
G2R1AE24DC
Description: POWER RELAY 24V 16A 1NO THT Supplier: OMRON Matchcode: G2R1AE24DC Rutronik No.: REL4148 Unit Pack: 1 MOQ: 1 Packaging: TRAY
Coil voltage
24 V
Coil resistance
1100 Ohm
P(N) coil
530 mW
Switch current
16 A
Switch volt[AC]
380 V[AC]
Switch volt[DC]
125 V[DC]
Contact materia
AgSnIn
Length
29 mm
Width
13 mm
Height
25.5 mm