G2R1A24DC
OMRON
OMRON G2R1A24DC
image shown is a representation only
G2R1A24DC
Description: POWER RELAY 24V 10A 1NO THT Supplier: OMRON Matchcode: G2R1A24DC Rutronik No.: REL279 Unit Pack: 100 MOQ: 100 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
24 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
1
Chg.over
0
Normaly closed
0
Coil resistance
0 Ohm
P(N) coil
530 mW
Switch current
10 A
Switch volt[AC]
125 V[AC]
Switch volt[DC]
400 V[DC]
Length
29 mm
Width
13 mm
Height
25.5 mm