S7001E24W
NF FORWARD
NF FORWARD S7001E24W
image shown is a representation only
S7001E24W
Description: POWER RELAY 1CO 8A 24V THT Supplier: NF FORWARD Matchcode: S7001E24W Rutronik No.: REL7607 Unit Pack: 1 MOQ: 1 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
24 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
1
Normaly closed
0
Coil resistance
2350 Ohm
P(N) coil
250 mW
No. of coils
1
Switch current
8 A
Switch volt[AC]
440 V[AC]
Switch volt[DC]
300 V[DC]
Contact materia
AgSnO
Length
28.5 mm
Width
10.1 mm
Height
12.5 mm