NF42001A24W
NF FORWARD
NF FORWARD NF42001A24W
image shown is a representation only
NF42001A24W
Description: POWERRELAY 1CO 3A 24V THT AG Supplier: NF FORWARD Matchcode: NF42001A24W Rutronik No.: REL9792 Unit Pack: 25 MOQ: 25 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
24 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
1
Normaly closed
0
Coil resistance
125 Ohm
P(N) coil
200 mW
No. of coils
1
Switch current
3 A
Switch volt[AC]
220 V[AC]
Switch volt[DC]
60 V[DC]
Contact materia
AGAu
Length
15.5 mm
Width
11 mm
Height
11.5 mm