NTE1209MC
MURATA PS
MURATA PS NTE1209MC
image shown is a representation only
NTE1209MC
Description: DC/DC Mod 12V to 9V 1W 1kV Supplier: MURATA PS Matchcode: NTE1209MC Rutronik No.: ICDCDC6367 Unit Pack: 35 MOQ: 35 package: UL 94V-0 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Power
1 W
Vin(min)
10.8 V(DC)
Vin(max)
13.2 V(DC)
V out
9 V(DC)
No.of outputs
SINGLE
Output current
111 mA
Isolated
YES
Isolation
1 kV(DC)
Reg./Unreg.
UNREG
Efficiency
73 %
Series
NTE
Automotive
NO
Package
UL 94V-0