48.P5.7.024.0050
FINDER
FINDER 48.P5.7.024.0050
image shown is a representation only
48.P5.7.024.0050
Description: Koppel 24DC 8A 2CO Supplier: Finder Matchcode: 48P570240050 Rutronik No.: REL10724 Unit Pack: 10 MOQ: 10 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
24 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
0
Normaly closed
Coil resistance
0 Ohm
P(N) coil
300 mW
No. of coils
2
Switch current
8 A
Switch volt[AC]
250 V[AC]
Switch volt[DC]
24 V[DC]
Contact materia
AgNi
Switch freq.
0 MHz
Length
95.5 mm
Width
15.8 mm
Height
0 mm
Technology
Isol. voltage
6 kV
Protection clas
IP20
Diameter
0 mm