125CH-D-02
ADAM TECH
125CH-D-02
Description: 30P HOUSING 1,25mm 1R BEIGE Supplier: ADAM TECH Matchcode: 125CHD02 Rutronik No.: COREC37513 Unit Pack: 1000 MOQ: 10000 Packaging: REEL
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
02
Contact pitch
1.25 mm
Number of rows
01
Contact style
FEMALE
Termin.style
CRIMP
Contact plating
TIN
Orientation
STRAIGHT
Current rating
1.00 A
Voltage rating
100 V
Series
125CH
Oper.temp.min.
-25 °C
Oper.temp.max.
85 °C