UEC1-65D11BNE
HONGFA
HONGFA 37260240088
image shown is a representation only
UEC1-65D11BNE
Description: Contactor 65A 1NO+1NC 24V Supplier: Hongfa Europe GmbH Matchcode: UEC1-65D11BNE Rutronik No.: REL10762 Unit Pack: 12 MOQ: 12 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
0 V
Coil type
0
Normaly open
1
Chg.over
0
Normaly closed
1
Coil resistance
0 Ohm
P(N) coil
0 mW
No. of coils
Switch current
65 A
Switch volt[AC]
24 V[AC]
Switch volt[DC]
0 V[DC]
Contact materia
Switch freq.
0 MHz
Length
132.0 mm
Width
63 mm
Height
112.5 mm
Technology
Isol. voltage
6 kV
Protection clas
IP20
Diameter
0 mm