HFKW/012-1HW
HONGFA
HONGFA 45174050575
image shown is a representation only
HFKW/012-1HW
Description: Automo Relay THT 12DC 1CO 20A Supplier: Hongfa Europe GmbH Matchcode: HFKW0121HW Rutronik No.: REL10242 Unit Pack: 1500 MOQ: 1500 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Coil voltage
12 V
Coil resistance
240 Ohm
P(N) coil
900 mW
Switch current
20 A
Switch volt[AC]
0 V[AC]
Switch volt[DC]
16 V[DC]
Contact materia
AGSNO2
Switch freq.
0 MHz
Length
15.7 mm
Width
12.5 mm
Height
14.0 mm
Technology
THT
Isol. voltage
0 kV
Protection clas
FLUX
Diameter
0 mm