HFKC/012-ZST
HONGFA
HONGFA 45175090175
image shown is a representation only
HFKC/012-ZST
Description: Autom Power Relay 20A 12DC 1CO Supplier: Hongfa Europe GmbH Matchcode: HFKC012ZST Rutronik No.: REL9308 Unit Pack: 2000 MOQ: 2000 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
1
Normaly closed
0
Coil resistance
254 Ohm
P(N) coil
550 mW
No. of coils
1
Switch current
20 A
Switch volt[AC]
0 V[AC]
Switch volt[DC]
16 V[DC]
Contact materia
AGSNO
Length
12 mm
Width
12 mm
Height
9.9 mm