HF41F/12-ZS
HONGFA
HONGFA 45285170004
image shown is a representation only
HF41F/12-ZS
Description: Power Relay THT 1C 6A 12V seald Supplier: Hongfa Europe GmbH Matchcode: HF41F12ZS Rutronik No.: REL8742 Unit Pack: 2000 MOQ: 2000 package: 100 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
1
Normaly closed
0
Coil resistance
848 Ohm
P(N) coil
170 mW
Package
100
No. of coils
1
Switch current
6 A
Switch volt[AC]
400 V[AC]
Switch volt[DC]
125 V[DC]
Contact materia
AGNi
Switch freq.
0 MHz
Length
28.0 mm
Width
5.0 mm
Height
15.0 mm
Technology
THT
Isol. voltage
0 kV