HF3FA/012-ZSTF
HONGFA
HONGFA 45275301211
image shown is a representation only
HF3FA/012-ZSTF
Description: Power Relay THT 1CO 10A 12DC Supplier: Hongfa Europe GmbH Matchcode: HF3FA012ZSTF Rutronik No.: REL9191 Unit Pack: 1000 MOQ: 1000 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
0
Chg.over
1
Normaly closed
0
Coil resistance
400 Ohm
P(N) coil
360 mW
No. of coils
1
Switch current
10 A
Switch volt[AC]
277 V[AC]
Switch volt[DC]
28 V[DC]
Contact materia
AGSNO
Length
19 mm
Width
15.2 mm
Height
15.5 mm