HF115F/012-1H1B
HONGFA
HONGFA 45285075397
image shown is a representation only
HF115F/012-1H1B
Description: Power Relay THT 12V 1NO 12A Supplier: Hongfa Europe GmbH Matchcode: HF115F0121H1B Rutronik No.: REL8862 Unit Pack: 1 MOQ: 1000 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Coil voltage
12 V
Coil type
MONOSTABLE
Normaly open
1
Chg.over
0
Normaly closed
0
Coil resistance
360 Ohm
P(N) coil
400 mW
No. of coils
1
Switch current
12 A
Switch volt[AC]
440 V[AC]
Switch volt[DC]
300 V[DC]
Contact materia
AGNI
Switch freq.
0 MHz
Length
29.0 mm
Width
12.7 mm
Height
15.7 mm