OQ04B1500000G
AMPH IPG
OQ04B1500000G
Description: 04P Pluggable_Header 2.50mm 90° Green Supplier: Amphenol IPG Matchcode: OQ04B1500000G Rutronik No.: CONN14543 Unit Pack: 800 MOQ: 1600 Packaging: INDIVIDUAL
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
04
Contact pitch
2.50 mm
Number of rows
01
Contact style
MALE
Termin.style
THT
Contact plating
TIN
Orientation
STRAIGHT
Current rating
4.00 A
Voltage rating
150 V
Series
OQ
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
115 °C