PS8-250FATX-BB
ADVANTECH
ADVANTECH PS8-250FATX-BB
image shown is a representation only
PS8-250FATX-BB
Description: ATX Flex IPC Power Supply 250W Supplier: ADVANTECH Matchcode: PS8-250FATX-BB Rutronik No.: DISPSU1234 Unit Pack: 1 MOQ: 1 Packaging: BOX
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
PSU standard
FLEX-ATX
Medical
N Y/N
Fanless
N Y/N
Redundant
Industrial
Y Y/N
Max.output pwr
250 W
Input voltage
230 V
Output voltage
12 V
Input frequency
50 Hz
PCIe 6
NONE
PCIe 6+2 pin
2
4 pin 3,5 inch
2
4 pin 5,25 inch
6
15 pin SATA
ATX
24PIN
12V P4/P8
P4/P8
Fan control
Active PFC
Y Y/N
Efficiency
80 %
Operating temp.
0 - +50 °C
Oper.humidity
85 %
Width
81.5 mm
Length
150 mm
Height
40.5 mm