RC1206FR-7W1K5L
YAGEO
YAGEO RC1206FR-7W1K5L
image shown is a representation only
RC1206FR-7W1K5L
Description: HP1206 1,5K 1% 0,5W HIGHPOWER Supplier: YAGEO Matchcode: RC12061,5K1% Rutronik No.: WSR1125 Unit Pack: 5000 MOQ: 5000 package: 1206 Packaging: REEL
Resistor value
1,5K Ω
Temp.coeff.
200 ppm
Res.tolerance
1 %
Power rating
0.5 W
Technology
THICKFILM
Max.oper.temp.
155 °C
Max.oper.volt.
200 V
Spec.features
HIGHPOWER
Min.oper.temp.
-55 °C