RC0603FR-075R6L
YAGEO
YAGEO RC0603FR-075R6L
image shown is a representation only
RC0603FR-075R6L
Description: RC0603 5,6R 1% 0,1W TK200 Supplier: YAGEO Matchcode: RC06035,6R1% Rutronik No.: WRC39436 Unit Pack: 5000 MOQ: 5000 package: 0603 Packaging: REEL
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Resistor value
5.6 Ω
Package
0603
Res.tolerance
1 %
Power rating
0.1 W
Temp.coeff.
200 ppm
Max.oper.volt.
75 V
Min.oper.temp.
-55 °C
Max.oper.temp.
155 °C