RC0402FR-07120RP
YAGEO
YAGEO RC0402FR-07120RP
image shown is a representation only
RC0402FR-07120RP
Description: RC0402 120R 1% 0,0625W TOTLF Supplier: YAGEO Matchcode: RC0402120R1% Rutronik No.: WRC64649 Unit Pack: 10000 MOQ: 10000 package: 0402 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Resistor value
120 Ω
Package
0402
Res.tolerance
1 %
Power rating
0.0625 W
Temp.coeff.
100 ppm
Max.oper.volt.
50 V
Min.oper.temp.
-55 °C
Max.oper.temp.
155 °C