MF0204FTE52-5K1
YAGEO
YAGEO MF0204FTE52-5K1
image shown is a representation only
MF0204FTE52-5K1
Description: MF0204 5,1K 1% 0,4W TK50 Supplier: YAGEO Matchcode: MF02045,1K1% Rutronik No.: WMF13618 Unit Pack: 5000 MOQ: 5000 package: 0204 Packaging: AMMOPACK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Resistor value
5,1K Ω
Package
0204
Res.tolerance
1 %
Power rating
0.4 W
Temp.coeff.
50 ppm
Max.oper.volt.
250 V
Min.oper.temp.
-55 °C
Max.oper.temp.
155 °C
Packaging
AMMOPACK
RoHS Status
RoHS-conform
Automotive
AEC-Q(200)
Length
3.4 mm
Diameter
1.9 mm