AC1206FR-0716RL
YAGEO
YAGEO AC1206FR-0716RL
image shown is a representation only
AC1206FR-0716RL
Description: AC1206 16R 1% 0,25W AUTOMO Supplier: YAGEO Matchcode: RC120616R1% Rutronik No.: WRC53971 Unit Pack: 5000 MOQ: 5000 package: 1206 Packaging: REEL
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Resistor value
16 Ω
Package
1206
Res.tolerance
1 %
Power rating
0.25 W
Temp.coeff.
100 ppm
Max.oper.volt.
200 V
Min.oper.temp.
-55 °C
Max.oper.temp.
155 °C